Halančík Walkerův,Cichlidka Agassizova
Aphyosemion walkeri
Cyprinodontidae — Halančíkovití
Až 6 cm — Okolí řeky Tóno mezi Ghanou a Pobřežím slonoviny — 1952
Rybka je velmi podobná A. gardneri. Sameček je na bocích zbarvený modro-fialově, břicho je světle hnědé, hřbet hnědavý a na celém těle je červenohnědá kresba. Výrazná je červená hadovitá kresba na hlavě a v krajině zaber. Prsní a břišní ploutve jsou nažloutle červené s modravým nádechem, hřbetní plou-tev je žlutá s červeným tečkováním a lemováním. Ocasní ploutev je žlutá, střed modrý s červenohnědými skvrnami, v rozích je vroubená červenými pruhy.
Samička je menší, méně výrazně zbarvená.
Chov a odchov jako u A. gardneri. Rybky se vytírají v rašelině s dlouhými vlákny. Jikry jsou velké až 1,5 mm, sklovitě průhledné, nelepkavé. Je možno je ponechat v misce s vodou, pak trvá vývoj 4—5 týdnů, nebo je uschováme ve vlhké rašelině a pak trvá vývoj 6 týdnů. Potěr rychle roste a ve stáří 10 týdnů je schopný tření.
Apistogramma agassizi
Cichlidae — Vrubozubcovití
Až 7 cm — Povodí veletoku Amazonky — 1909
Tělo je protáhlé, z boků stlačené. Hřbetní ploutev dlouhá. Hřbet je zelenomo¬drý, boky oranžově zbarvené, směrem dozadu přecházejí do barvy zelenomo¬dré. Skřele jsou svítivé modře čárkované. Celé tělo je poseté zářivými zeleno¬modrými tečkami. Od tlamky se táhne až na kořen ocasu hnědočervený podélný pruh. Druhý pruh se táhne od tlamky obloukem směrem dolů. Všech¬ny ploutve jsou krásně zbarvené, nejvíce v oranžovém odstínu, jen prsní plou¬tve jsou bezbarvé.
Sameček je výrazněji zbarvený, paprsky hřbetní a řitní ploutve má protažené. Samička je menší a nemá prodloužené ploutve.
Chov: 22 °C. Nádrž střední, husté zarostlá, s možnostmi úkrytu, dobře pro¬světlená. Voda měkká, slabě kyselá, nepříliš stará, dobře prokysličená. Rybky jsou mírné, snášenlivé, mimo dobu tření neryjí, ve společné nádrži však žijí celkem skrytě. Jsou poměrně málo pohyblivé. Rybky jsou choulostivé na jakékoliv chemikálie a celkovou výměnu vody. Vyžadují živou vydatnou potravu.
Odchov: 26 ° C. Tření probíhá jako u mnoha cichlid. Rybky se vytírají do jeskyněk, na pevný podklad, popřípadě na list rostliny. Při tření se samička obrací hřbetem dolů, naklade několik lepkavých jiker a sameček mezitím „hlí¬dá" se staženou ocasní ploutví. Jikry oplozuje zajímavým způsobem. Neobrací se k jikrám bříškem, nýbrž zaujme jen šikmou polohu, třepe tělíčkem a vypouští velmi lehké sperma. Potěr se líhne 3 dny, samička jej ošetřuje a často přemísťuje. Samečka po tření ihned odlevíme. Během tření nesmějí být rybky rušeny. Je lépe nádrž při tření zatemnit papírem. Potěr krmíme drobnou jemnou živou potravou, ale až po strávení žloutkového váčku. Potěr bývá už po 14 dnech samostatný, proto odlevíme i samičku. V potěru bývá obvykle víc samečků.
Labels: Akvarijní rybičky