Halančíci
Aphyosemion bualanum
Halančík tečkovaný
Cyprinodontidae - Halančíkovití
Až 5 cm - Východní Kamerun, v savanách v nitru střední Afriky – 1938
Tělo i ploutve samečka mají silně kovově modrý až modrofialový lesk. V přední části těla jsou podélné červené tečkované řady, v zadní části těla jsou příčné pruhy. Prsní ploutve jsou výrazně oranžové, na ostatních plou¬tvích jsou mezi ploutevními paprsky nerovnoměrně umístěné červené body a čárky. Ocasní ploutev je shora i zdola zdobená červenou, lyrovitou kresbou. Nepárové ploutve jsou vlajkovitě protažené.
Samička je zelenkavě hnědá, s jemnými tmavými příčnými pruhy v zadní části těla. Ploutve jsou bezbarvé nebo oranžově tónované.
Chov a odchov jako u A. australe.
Aphyosemion calliurum
Halančík praporkový
Cyprinodontidae — Halančíkovití
Až 5 cm — Jižní Nigérie — 1908
Sameček je obvykle zelenkavě zbarvený, jeho zbarvení je však podle výskytu velmi proměnlivé. Obvykle září celé tělo červenými proužky a skvrnkami, na bocích tečkami. Hřbetní ploutev zelená, červeně tečkovaná. Ocasní ploutev je zbarvená stejně, nahoře a dole má červený pruh, dále modrý; zevní lemování je zlatožluté. Řitní ploutev je žlutá, se širokou tmavě červenou páskou, špičky ploutve jsou svítivě žluté. Samička je žlutá, někdy šedá až hnědavá se slabě červenými řadami teček a občasnou kulatou skvrnou v přední oblasti hrdla.
Chov a odchov jako u A, australe.
Dříve byla tato rybka známá jako Aphyosemion vexillifer.
Aphyosemion cinnamomeum
Halančík skořicový
Cyprinodontidae — Halančíkoviti
Až 5 cm — Západní Afrika, severně od Kumby — 1959
Sameček má tělo leskle skořicově zbarvené, směrem ke kořeni ocasu se obje¬vují modré až fialové tóny, které při dopadajícím světle přecházejí do zelena¬vé barvy. Ploutve září světle modře a jsou ohraničené širokým zlatým lemem. Samička je zbarvená šedohnědě.
Chov a odchov jako u A. arnoldi & A. gardneri Nejvhodnější do tření jsou rybky 7—8 měsíců staré. Potěr se vykulí po 20 dnech. Pro pomalý růst a pozd¬ní pohlavní dospělost má tento druh na rozdíl od ostatních halančíků poměr¬ně dlouhou životnost.
Aphyosemion filamentosum
Halančík vláknoploutvý
Cyprinodontidae — Halančíkovití
Až 4,5 cm — Tropická západní Afrika, okolí Toga — 1913
Tělo jako A. australe, má však řitní a ocasní ploutve vláknitě protažené. Zbar¬vení je modravé, břicho modrofialové. Tlamka a hřbet jsou černé se zeleným nádechem. Hruď a skřele jsou svítivě zelené. Po celém těle a na hlavě je teč¬kovaná a čárkovaná kresba. Hřbetní ploutev je zelenomodrá s červenými skvrnami a čárkami. Řitní ploutev je modravá s měděně červenými řadami teček a je ohraničena tmavočerveným a modrým pásem. Ocasní ploutev svě¬tle modrá, v horní části je mnoho podélných červených čárek, střed je červeně tečkovaný a spodní část ocasní ploutve, která je ohraničená tmavočerveným a modrým podélným pruhem, má barvu zlatožlutou. Samička je méně výrazně zbarvená a nemá ploutve vláknitě prodloužené. Je asi o l cm menší.
Chov a odchov jako u A. arnoldi. Vytírají se do mechovitých rostlin a rašeliny u dna. Jikry uchováváme v třecím porostu, popřípadě v rašelině delší dobu, asi 20 dnů. V rašelině s jikrami nesmějí zůstat zbytky potravy, např. nitěnky, zahnily by a plíseň by napadla i jikry.
Labels: Akvarijní rybičky
<< Home