Popis jednotlivých ryb
Acanthophthalmus cuneovirgatus
Sekavec johorský
Cobitidae — Sekavcovití
Až 5 cm — Žádni Indie, Johore — 1954
Tělo je hadovité jako u A. kuhli, žlutavé, po stranách světlejší, břišní část je bělavá, u samiček s perleťovým leskem. Od hřbetu jen do středu těla sahá asi 14 klínovitých, sytě černých pruhů. Tři proužky na hlavě a za řitní ploutví jsou o něco delší.
Sameček má druhý paprsek prsní ploutve zesílený.
Samička má prsní ploutve menší.
Chov jako u A. kuhli.
Acanthophthalmus kuhli kuhli
Sekavec příčnopásý
Cobitidae — Sekavcovití
Až 10 cm — Severovýchodní Bengálsko, Ásám, Malajsko, Indonésie, Singapur — 1910
Tělo hadovité s drobnými šupinkami. Drobná očka chrání sklovitě průhledná kůže. Ploutvičky jsou slabě vyvinuty. Tlamka má tři páry vousků. Žlutavé tělo zdobí pravidelně hnědočerné příčné pásky, které zasahují až do břišní části. Sameček je menší než samička.
Chov: 24° C. Velká nádrž, čistá voda bez nálevníků, měkké dno, nejlépe vystlané vyvařenou rašelinou, s možností úkrytu. Rybky milují tmu, proto teprve k večeru ožijí a plavou hadovitými pohyby v nádrži. Potravu sbírají ze dna, přičemž silně ryjí. Žerou všechno.
Odchov: 28°C. Ryby se vytírají jen ve velké nádrži. Pár společně vystoupí pod vodní hladinu, sameček obemkne samičku a ve velmi rychlém obratu ryby vypudí pohlavní produkty. Jikry padají volně ke dnu. Hodně jich bývá neoplozeno. Do tření můžeme nasadit i několik párů najednou. Po vytření chovné ryby odlevíme. Rozplavaný potěr krmíme velmi jemnou živou potra¬vou.
Acanthophthalmus kuhli sumatranus
Sekavec sumatránský
Cobitidae — Sekavcoviti
Až 8 cm — Sumatra
Stavba těla i zbarvení jsou totožné s A. kuhli, liší se jen nepravidelnou kres¬bou příčných pásků, které jsou místy přerušované.
Chov jako u A. kuhli
Acanthophthalmus myersi
Sekavec thajský
Cobitidae — Sekavcovití
Až 8 cm — Thajsko — 1955
Je velmi podobný A. kuhli, zbarvení je však výrazně žluté až červené se širo¬kými tmavohnědými příčnými pruhy, které zasahují až do světlé břišní části, popřípadě celé tělo prstencovitě obepínají. Chov jako u A. kuhli.
Acanthophthalmus robiginosus
Sekavec západojávský
Cobitidae — Sekavcovití
Až 5 cm — Zapadni Jáva — 1953
Tělo jako A kuhli, žlutohnědé až rezavě červené, v břišní části světlejší. Při dopadajícím světle září strany těla ocelovou modří. Od hřbetní části do polo¬viny těla zdobí rybku asi 12—16 úzkých tmavohnědých pruhů. Sameček má všechny ploutve větší.
Chov jako u A. kuhli.
Acanthophthalmus semicinctus
Sekavec sundský
Cobitidae — Sekavcovití
Až 8 cm — Malajsko, Sundské ostrovy
Stavba těla totožná s A kuhli Široce klínovité, nepravidelné tmavohnědé pruhování zasahuje jen do středu těla. Mezi pruhováním prosvítá základní zlatočervené zbarvení, v břišní části lososovitě červené a vespod bílé. U toho¬to druhu se propěstovala v Singapuru albinotická forma. Sameček má druhý paprsek prsních ploutví zesílen. Samička má menší ploutve.
Chov jako u A. kuhli.
Acanthophthalmus shelfordi
Sekavec bornejský
Cobitidae — Sekavcovití
Až 8 cm — Borneo — 1913
Stavba těla i zbarvení jsou totožné s A. kuhli, liší se jen nepatrně, a to tím, že tmavé pruhy zasahují do těla i ze strany břišní. Někdy se pruhy zmenšují a tvoří černé skvrny. Rybka je potom zbarvena „tygrovitě". Spodní část těla je bělavá.
Rozdíl pohlaví je neznámý.
Chov a odchov jako u A kuhli.
Aequidens curviceps
Akara tečkovaná
Cichlidae — Vrubozubcovití
Až 8 cm — Povodí Amazonky — 1911
Tělo je ze stran stlačené, oválovité, hnědě zelené až olivové, boky jsou stříbři¬tě šedé. Kořen ocasní ploutve je modrozelený až tmavomodrý, břicho narůžovělé až zlatové. Skřele jsou posety namodralými tečkami a čárkami. Šupin¬ky, obzvláště na horní straně těla, jsou tmavě lemovány. Duhovka oka je zlatová, v horní části krvavě červená. Za skřelemi uprostřed těla v horní části kořene ocasu je černá skvrna. Od oka přes první skvrnu až ke skvrně druhé se táhne světlý podélný pruh. Ploutve jsou modrozelené, ocasní a řitní ploutve jsou navíc bledě modře tečkované. Sameček má hřbetní a řitní ploutev protaženou do špičky. Samička je nevýrazně zbarvená.
Chov: 23°C. Větší nádrž libovolně osázená, s možností úkrytu pro rybky. Voda normální, ne stará. Rybky jsou mírumilovné, lze je chovat ve společno¬sti nepříliš živých rybek. Neryjí ani neničí rostliny. Vyžadují živou potravu.
Odchov: 26°C. Středně velká nádrž, voda normální, dno s jemným pískem, osázení libovolné. Při vyhlubování jamek v písku pro potěr se může stát, že rybky ojediněle odkousnou rostlinku. Jikry kladou, jako většina ryb vrubozubcovitých, na kameny. Oba rodiče se obvykle společně starají o jikry i o potěr.
Aequidens itanyi
Akara delfínová
Cichlidae — Vrubozubcovití
Až 12 cm — Přítoky řeky Itany ve východní Guayaně — 1963
Dospělé rybky mají tvar těla delfínovitý až oválný, ze stran stlačený. U mla¬dých jedinců je tělíčko okrouhlejší. Základní zbarvení tvoří pastelová mořská zeleň a nádechově skořicová barva. Od horního okraje žaberního víčka se táhne až ke konci měkké hřbetní ploutve černý pruh. S přibývajícím stářím bývá tento pruh nahrazen 6 černými, trochu nepravidelnými podélnými skvr¬nami. Duhovka oka je zelenozlatě zbarvená. Sameček je větší, má hřbetní a řitní ploutev protaženou do špičky. Samička je v bříšku plnější, avšak stejně zbarvená.
Chov a odchov jako u Aequidens maronii.
Aequidens maronii
Akara hnědá
Cichlidae — Vrubozubcovití
Až 10 cm — Guayana, Surinam, reka Demarara — 1936
Tělo je krátké, vysoké, ze stran stlačené, žlutohnědé s nádechem lesklého zelenomodrého odstínu. Pod hřbetní ploutví je tmavá skvrna lemovaná žlu¬tým měsíčkem. Odtud směrem k hlavě se táhne černý pruh. Kolem očí a skřelí je černé lemování. Zbarvení jako u všech vrubozubcovitých ryb se mění, a to podle prostředí a nálady rybky. Mohutně vyvinuté ploutve jsou průsvitné, žlu¬tohnědě zbarvené s malými skvrnami. Na každé ploutvičce je malý puntík. Sameček je větší a má všechny svislé ploutve protaženější.
Chov: 22°C. Velká nádrž, osázení libovolné, voda normální, neutrální. Tato rybka je i přes svou velikost nejklidnější představitelkou cichlid. Lze ji chovat i ve společnosti malých ryb, nejlépe jí však vyhovují klidné, vetší rybky, např. skalárky. V potravě není vybíravá a rychle se přizpůsobuje danému prostředí.
Odchov: 26 °C. Větší nádrž, osázení libovolné, voda normální. Rodiče se obvykle svědomitě starají o jikry nakladené na kámen a chrání potěr až do šesti měsíců. Vyskytují se však také páry, které po vytření o potěr nepečují. Potěr lze však bez péče chovného páru odchovat. Po vytření nesmí být pár rušen. Dospělé rybky jsou poměrně plaché a v rozčilení sežerou své potom¬stvo. Kritické jsou první dva týdny. Potěr vyžaduje živou potravu.
Labels: Akvarijní rybičky
<< Home