Halančíci
Aphyosemion louessense
Halančík vlajkovitý
Cyprinodontidae — Halančíkovití
Až 5 cm — Kongo, řeka Niari — 1965
Tělo podobné A. australe. Světle zelené zbarvení je protkané červenými kres¬bami po celém těle i na ploutvích. Nápadná je červená kresba na ocasní plou¬tvi. Prsní ploutve jsou oranžové nebo žluté.
Chov a odchov jako u A. australe. Potěr se vykulí za 16—20 dnů, je poměr¬ně velký, ale velmi štíhlý.
Aphyosemion lujae
Halančík oranžový
Cyprinodontidae — Halančíkovití
Až 5 cm - Střední Kongo – 1961
Sameček má tělo i ploutve oranžové, boky mají slabý zelenkavý nádech. Početné červené bodování se často spojuje v červené podélné řady. Mezi ploutevními paprsky ocasní ploutve jsou krátké červené čárky. Hřbetní a řitní ploutev je víc mramorovaná.
Samička je olivově zbarvená s mnoha malými hnědými tečkami po stranách těla a částečně na ploutvích.
Chov a odchov jako u A. australe, potěr těchto rybek je však daleko chou¬lostivější. Akvaristé nazývali tuto rybku Aphyosemion striatum.
Aphyosemion sjoestedti
Halančík modrý
Cyprinodontidae — Halančíkovití
Až 12 cm — Ústí řeky Nigeru a Kamerun — 1905
Tělo je protáhlé, válcovité, jen u kořene ocasní ploutve zploštělé, hlava kula¬tá, tlamka mírně rozšířená. Sameček má typickou lyrovitou ocasní ploutev. Ve zbarvení je rybka velmi měnivá. Modré až zelenomodré zbarvení převládá na celém těle. Po stranách těla a hlavy jsou svítivé sytě červené tečky, skvrny a proužky. Na ocasní modře opalizující ploutvi se znatelnými červenými proužky vynikají tři výrazně zbarvené a od sebe dělené části. Horní část je modrozelená s červeným podélným čárkováním, střední je žlutá a dolní blan¬kytně modrá s červeným podélným čárkováním. Řitní ploutev je na okraji modrozelená, uvnitř nažloutlá s červenými skvrnkami a proužky. Břišní plou¬tve jsou nažloutlé a červeně tečkované, prsní ploutve jsou světle modré. Samička je vybarvená jednoduše hnědočerveně až zelenavě, na bocích červe¬ně tečkovaná. Ploutve jsou žlutozelené, zakulacené.
Chov: 20 °C. Velká nádrž s hustším porostem, voda normální, mírně osole¬ná. Rybky se zdržují stále u dna. Je nutné chovat je samostatně v párech, poněvadž jsou rvavé a nesnášenlivé. Vyžadují nejen živou potravu, ale i malé rybky.
Odchov: 22°C, podobně jako u A. amoldi. K. odchovu lze použít větší elementky. Líhnutí je časově různé a kolísá mezi 6—8 týdny. Při tření můžeme nasadit na jednoho samečka dvě samičky. Vyšší teplota než 22 °C je škodli¬vá. Počet jiker 100—200 kusů. Tření lze několikrát do roka opakovat. Potěr roste velmi rychle a během 2—3 měsíců dospívá. Do tření však dáváme jen půl roku staré rybky. Dříve byla tato rybka známá jako Aphyosemion gulare coeruleum.
Labels: Akvarijní rybičky
<< Home