Cichlidka Borelliho
Cichlidae — Vrubozubcovití
Až 7,5 cm — Máto Grosso, Rio Paraguay, na jih až po Argentinu — 1936
Velmi pěkná, v našich akváriích doposud jen ojediněle chovaná rybka. Same¬ček je tmavohnědý, na bocích s nádherným modravým leskem. Hřbetní, řitní a břišní ploutve jsou jemně namodralé s tmavým okrajem, často s bílými špič¬kami. Měkké části hřbetní a řitní ploutve jsou někdy modrozeleně tečkované. Ocasní ploutev je žlutavá.
Samička je menší, nevýrazné zbarvená, ploutve neprotažené.
Chov a odchov jako u A. agassizi. Rybky jsou choulostivé na pokles teplo¬ty.
Apistogramma commbrae
Cichlidka tečkovaná
Cichlidae — Vrubozubcovití
Až 5 cm — Povodí řeky Páraná a Rio Paraguay — 1906
Tělo podobné jako u A. agassizi, ale spíše krátké než podlouhlé, oválné, ze stran stlačené. Zbarvení je velmi proměnlivé, všeobecně žlutohnědavé, s proužkovitou a tečkovitou kresbou po bocích a řadou Černých skvrn. Během tření přechází barva do syté žluté. Od tlamky až ke kořeni ocasní ploutve pro¬bíhá černý podélný pruh, kde končí kulatou skvrnou. Na trupu je 6—7 nevý¬razných příčných proužků. Od zátylku přes oko se táhne černý ohnutý prou¬žek. Ploutve jsou špinavě žlutavé. Hřbetní ploutev je u samečka dlouhá a zašpičatělá. Samička je menší, často matně zbarvená a má hřbetní ploutev zakulacenou.
Chov: 22 °C. Nádrž střední, se starší, měkkou, dobře prokysličenou vodou. Jinak jako u A. agassizi Rybky jsou však náročnější na teplotu.
Odchov: 28 °C, jako u A agassizi. Jikry jsou podlouhlé, žlutohnědavé a oše¬třuje je samička.
Apistogramma kleei
Cichlidka Kleeova
Cichlidae — Vrubozubcovití
Až 7 cm — Horní tok Amazonky — 1964
Tělo protáhlé, ze stran značně stlačené. Výrazné černé oči jsou vysoko posa¬zené. Základní zbarvení je tmavě šedé, břicho je o něco světlejší. Po stranách těla probíhají dva podélné černé pruhy. V horním pruhu je černá čtvercovitá skvrna, typická pro skupinu ryb „trífasciatum". Tlusté pysky jsou modročerné. Od oka ke spodnímu okraji žaberního oblouku se táhne nepravidelný pruh, další je umístěn mezi okem a okrajem horního pysku. Paprskovitě protažená hřbetní ploutev je nádherně zbarvená. Střídají se zde zlatožlutá, vínově čer¬vená, okrově žlutá a sytě černá barva. Řitní ploutev je žlutavá, v paprscích vínově červená. Ocasní ploutev je okrově až zeleně žlutá, s krásnými výrazný¬mi vínově červenými proužky ve směru ploutevních paprsků. Na konci střed¬ních paprsků jsou 3—4 výrazné vínově červené příčné pruhy, které jsou pro tento druh charakteristické. Břišní ploutve jsou žlutavé, prodloužené paprsky jsou vínově červené. Prsní ploutve jsou bezbarvé. Rybky svým vzezřením při¬pomínají dravce, ačkoli jsou to rybky mírné.
Chov a odchov jako u A. agassizi.
Labels: Akvarijní rybičky