aqarium

Tuesday, May 25, 2010

Štikovec páskovaný

Aplocheilus lineatus

Cyprinodontidae — Halančíkovití
Až 10 cm - Přední Indie a Cejlon – 1909

Tělíčko má štikovitě protáhlé, tlamičku širokou. Samečci dosahují větší velikosti,jsou pestřejší, a mají mnoho řad zelených zlatově svítících teček, zasahující až na červené ploutve. Řitní ploutev je červeně lemovanou.
Samička je zpravidla tmavější a má výraznější příčné pruhy na tělíčku.
Chov: 20 °C. Nádrž musí být větší, voda normální, osadíme plovoucími rostlinami. Rybka se moc nepohybuje a větší část dne tráví nehybně kousek pod hladinou nebo ve spleti rostlin.Tato rybka je dravá a chováme ji jen ve společnosti větších ryb. Vyžaduje živou potravu, kdyžtak loví rybí potěr.
Odchov: 24 °C. Je celkem snadný, po celý rok můžeme odchovat i několik set kusů. Tře se do jemných rostlin a do kořenů volně plovoucích rostlin, na které lepí jikry. Potěr musí mít živou potravu a při kvalitním krmení je za šest měsíců už dospělá.
Dřívější pojmenování: Haplochilus rubrostigma, Haplochilus lineatus, Panchax lineatus.

Labels:

Wednesday, May 19, 2010

Štikovec cejlonský

Aplocheilus dayi

Cyprinodontidae — Halančíkovití
Až 8 cm — Jižni Indie — 1909

Tělo štikovité jako u předchozí.Rybička je hodně lehce zbarvená, v modravém a zelenavém odstínu, posetá jednotlivými červenými tečkami. Hřbet má zlatě žlutavý. Hřbetní ploutev má žlutavou, ocasní ploutev má zelenavou a má červený pruh v dolní části. Řitní ploutev má v úponu zelenavou s četnými jemnými Červenými proužky. Oko má velké, duhovka světle žlutá až zelenavá. Samička má zaoblené ploutve a na bocích časem silně vystupuje příčné pruhování.
Chov a odchov je stejný jako u Aplocheilichtys macrophtalmm. Nádrž musíme dobře přikrýt. Rybičky chováme samostatně, jsou nesnášenlivé, a potřebují dostatek živého krmiva. Třou se obvykle v rostlinách a v kořenech které jsou v blízkosti dna. Voda má být měkká. Každý den klade samička 8—10 jiker velkých 2 mm. Potěr se líhne asi za 12 dnů.

Labels:

Tuesday, May 11, 2010

Štikovec příčnopruhý

Aplocheilichthys spilauchen

Cyprinodontidae — Halančíkovití
Až 6 cm — Tropická západní Afrika, od Senegalu až ke Kongu — 1904

Tělo má tato rybka podlouhlé, žlutavě zelené, když na ni dopadá světlo modře se třpytí. Na násadci ocasu je zdobené 12—13 stříbřitými uzoučkými příčnými pruhy. Nad prsními ploutvemi na týlu je modrozeleně svítící skvrna. Ploutve jsou zbarveny do žluté.
Sameček je bez modrozelené skvrny. Samička má ploutve bezbarvé.
Chov: 22 °C. Nádrž střední nebo i větší, musíme jí dobře zakrýt ,musí mít možnost rozplavu,hlavně u hladiny, protože se rybky zdržují výhradně u hladiny. Voda tvrdá, osolená, vydatně prokysličená. Doporučují se l—2 lžičky na 10 litrů vody.
Odchov: 28 °C, je dost obtížný. Jikry je nejlépe očistit od ochranného obalu a uchovávat je v polotvrdé slané vodě při velmi nízkém sloupci vody (1-2 cm), při teplotě 25 °C, po dobu asi 14 dnů. Ve vodě tvrdší, asi 8 stupňů něm. tvrdosti, se potěr líhne až za 4 týdny. Potěr vyžaduje jemnou živou potravu.

Labels:

Monday, May 10, 2010

Štikovec zářnooký

Aplocheilichthys macrophthalmus macrophthalmus

Cyprinodontidae — Halančíkovití
Až 3,5 cm — Pobřeží Nigérie, Lagos — 1929

Tělo má tato ryba podlouhlé, vzadu ze stran stlačené, průsvitné, měděné se lesknoucí, se zelenavým odstínem. Za skřelemi má podélný, svítivě modrozelený pruh až ke konci ocasní ploutve provázený shora jemnou černou čarou. Liché ploutve hřbetní a řitní jsou žlutavě zelené, jsou lemované bělavě šedým, může být i modravý okraj. V ocasní ploutvi má na zelenavém podkladě tmavé zelené tečky, přecházející k okraji v červené. Břišní ploutve jsou bezbarvé. Oko má velké, nápadně zelenozlatě zářící. Sameček má hřbetní a řitní ploutev protaženou do špičky. Plynový měchýřek je v dolní části prohnutý.
Samička je méně zbarvená a má hřbetní a řitní ploutev zakulacenou.
Chov: 20°C. Nádrž střední, voda normální, dobře prokysličená (vzducho¬vat). Na výkyvy teploty nejsou rybky choulostivé. Vyžadují však hodně rostlinného porostu s dostatkem volného místa na pohyb. Rybičkám vyhovuje prosvětlené prostředí a rozmanitá potrava sbíraná z hladiny. Jsou milé a nejraději žijí v houfu.
Odchov: 24°C. Nádrž malá o obsahu 10 litrů, s jemnolistými rostlinami. Voda naprosto čirá, hodně prokysličená, měkká. Dáváme dvě samičky k jed¬nomu samečkovi. Jikry jsou poměrně velké a tvrdé a rodiče je obvykle nepožírají. Potěr se líhne za 10—14 dnů. Ihned po vylíhnutí se potěr zdržuje u hladiny a přijímá velmi drobnou živou potravu. Je značně citlivý na vytvoření šedé blanky na hladině, způsobené různými baktériemi. Proto se doporučuje jemně vzduchovat. Až ve velikosti l cm opouští potěr prostor pod hladinou a sestupuje níž za větší potravou. Mladé rybky pohlavně dospívají až po roce.

Labels:

Friday, May 07, 2010

Apistogramma

Apistogramma trifasciatum haraldschultzi
Cichlidka třípruhá Schultzova
Cichlidae — Vrubozubcovití
Až 5 cm — Severní území Máto Grosso — 1959

Tělo podobné A. kleei. Zbarvení je světle modré až modrozeleně lesklé, šupinky tmavě ohraničené. Břišní část je žlutavá. Pruhování jako u A. kleei.
Sameček má kovově červeně zbarvenou přední část hřbetní ploutve. Měkká část hřbetní ploutve je u hřbetu modrá, popř. zelená, k okraji žlutá. Všechny špičky ploutve a první tři paprsky jsou sytě černé. Řitní ploutev je zbarvená podobně. Břišní ploutve jsou žlutavé, první paprsky jsou červenavé, protaže¬né špičky bílé, dále krvavě červené. Ocasní ploutev je žlutá, uprostřed světle modrá; prsní ploutve jsou bezbarvé, průhledné. Několik lesklých světle mod¬rých skvrn zdobí hlavu. Samička je menší, v době tření je žlutá.
Chov a odchov jako u A. agassizi. Samci mezi sebou bojují o prvenství. Ke zranění nedochází.

Apistogramma trifasciatum trifasciatum
Cichlidka třípruhá
je velmi podobná popisovanému poddruhu, je však nevýrazněji vybarvená.

Apistogramma weisei
Cichlidka Weiseova
Cichlidae — Vrubozubcovití
Až 7 cm — Střední povodí Amazonky — 1913

Je podobná tvarem těla A. agassizi. Zbarvení je olivově zelené. Od horního pysku přes oko až na kořen ocasu se táhne výrazný černý podélný pruh pro¬vázený shora i zdola zlatožlutou páskou. Na skřelích jsou zeleně svítící tečky a čárky. Ploutve zelenavé, červeně tečkované.
Samička je menší, víc žlutavá, při dopadajícím světle s červeným leskem.
Chov a odchov jako u A. agassizi.

Labels:

Thursday, May 06, 2010

Apistogramma

Apistogramma reitzigi
Cichlidka žlutá
Cichlidae — Vrubozubcovití
Až 5 cm — Střední povodí Rio Paraguay – 1936

Tělo je podlouhlé, ze stran silně stlačené. Hřbet zelenošedý, boky šedě naž¬loutlé, hrdlo a břicho žluté s modravým leskem. Na skřelích a pod okem zele¬ně světélkující tečky a čárky. Hřbetní a řitní ploutve jsou v přední části šedo¬zelené s modravým leskem, zadní část ploutví je víc žlutavá. Tmavé skvrny sahají ze hřbetu do hřbetní ploutve. Ocasní ploutev je bledě žlutá. Podélné a příčné pruhování je málokdy znatelné. Samička je menší, tmavší, ve tření žlutavá až červenavá.
Chov a odchov jako u A. agassizi. Rybky se hodí do společnosti rybek stej¬né velikosti. Chov nemusí vždy probíhat bez nepříjemností. Voda slabě alka¬lická. Samičky kladou velké cihlově zbarvené jikry i na listy rostlin. 40—80 jiker z jednoho tření opatruje jen samička. Samečka musíme po tření odlovit.

Apistogramma sweglesi
Cichlidka Sweglesova
Cichlidae — Vrubozubcovití
Až 6 cm — Peru — 1960

Tělo štíhlé, podobné A. kleei. Zbarvení je hnědavé až žlutě olivové, hřbetní část červenavě hnědá, břicho bělavé. Okraje šupinek jsou většinou tmavě zbarvené. Černý podélný pruh od horní čelisti přes oko až ke kořeni ocasní ploutve je shora i zdola provázen dvěma řadami světlých šupinek. Od spodní¬ho okraje oka je svislý černý proužek zahnutý dopředu. Hřbetní a řitní plou¬tve jsou modrošedé až kouřově šedé, s hnědočerným lemem. Břišní a prsní ploutve jsou šedavé. Ocasní ploutev je slabě červenohnědá. Měkká část hřbetní a ocasní ploutve je zdobená něžnou šachovnicovou kresbou. Ocasní ploutev je protažena do dvou dlouhých špičatých konců. Samička je celkově světlejší, žlutoolivová, v přirovnání k samečkovi celkově nevýrazněji zbarve¬ná, má však prsní ploutve výrazně hnědočerné. Chov a odchov jako u A. agassizi.

Apistogramma taeniatum
Cichlidka oranžová
Cichlidae — Vrubozubcovití
Až 7 cm — Amazonka, Peru — 1960

Tělo poměrně vysoké, ze stran silně stlačené. Zbarvení je olivově žluté, hlava, zátylek a hřbet jsou tmavší. Na hřbetě je 6 krátkých náznakových příčných proužků. Od žaberního oblouku nahoru přes oko a odtud podélně středem až do kořene ocasní ploutve se táhne ze skvrn složený tmavý pruh. Břišní plou¬tve a oba kraje ocasní ploutve jsou u samečka oranžové, samička má protaže¬né paprsky břišních ploutví černé. Ocasní ploutev je šachovnicově prokreslená. Hřbetní a řitní ploutve jsou oranžové; první tři paprsky hřbetní ploutve jsou černavé.
Samička je menší, nemá hřbetní ploutev paprskovitě protaženou.
Chov a odchov jako u A. agassizi. Jsou to nenáročné rybky, všežravci. Nej¬silnější jedinec prohání ostatní, proto je nutné zabudovat v akváriu úkryty.

Labels:

Tuesday, May 04, 2010

Apistogramma

Apistogramma ornatipinnis
Cichlidka krásnoploutvá
Cichlidae — Vrubozubcovití
Až 7 cm — Západní Guayana — 1936

Tělo je podlouhle oválné, na bocích silně stlačené. Šupinky jsou poměrně vel¬ké. Na hnědavém podkladě s tmavými skvrnami a málo zřetelnými proužky má rybka lesklý sytě černý pruh na skřelích a dvě řady lesklých teček na bocích. Ploutve mají pěknou kresbu a jsou zbarveny červenavě. Sameček má hřbetní a řitní ploutev dlouze protaženou, oranžově zbarvenou s tmavým lemováním.
Samička je menší a nenápadnější, hřbetní a řitní ploutev má zaoblenou.
Chov: 24°C, odchov: 28°C, jinak jako u A. agassizi. Jikry jsou žlutavé.

Apistogramma ortmanni
Cichlidka Ortmannova
Cichlidae — Vrubozubcovití
Až 7 cm — Západní Guayana a střední povodí Amazonky — 1934

Je podobná A corumbae, liší se větším počtem podélných pruhů. Samička je menší, nevýrazně zbarvená a nemá hřbetní ploutev protaženou.
Chov a odchov jako u A. agassizi. Jikry jsou bělavé. Samička je klade libo¬volně kamkoliv, i na sklo nádrže.

Apistogramma pertense
Cichlidka skvrnoocasá
Cichlidae — Vrubozubcovití
Až 5,5 cm — Střední tok Amazonky mezi Manausem a Santarémem a RioTapanos — 1911

Tělo podlouhle oválné, ze stran mírně stlačené. Postranní čára je přerušená a nedokončená. Zbarvení je většinou šedohnědé s měnící se kresbou, kterou tvoří 7—8 černavých příčných pruhů, jeden podélný pruh přes celé tělo a několik málo zřetelných tmavých skvrn. Všechny šupinky mají tmavý okraj. Od oka k hrdlu probíhá obloukovitý černý proužek. Hřbetní a řitní ploutev zdobí řada modrozelených a červenavých teček. Na kořeni ocasu je černá skvrna.
Sameček má v době tření žlutooranžově zbarvené břicho.
Samička je menší, zlatožlutá, hřbetní ploutev nemá protaženou.
Chov a odchov jako u A. agassizi. Rybky jsou však náročnější na teplotu.
Jikry jsou oranžové.

Labels:

Sunday, May 02, 2010

Apistogramma borellii

Cichlidka Borelliho
Cichlidae — Vrubozubcovití
Až 7,5 cm — Máto Grosso, Rio Paraguay, na jih až po Argentinu — 1936

Velmi pěkná, v našich akváriích doposud jen ojediněle chovaná rybka. Same¬ček je tmavohnědý, na bocích s nádherným modravým leskem. Hřbetní, řitní a břišní ploutve jsou jemně namodralé s tmavým okrajem, často s bílými špič¬kami. Měkké části hřbetní a řitní ploutve jsou někdy modrozeleně tečkované. Ocasní ploutev je žlutavá.
Samička je menší, nevýrazné zbarvená, ploutve neprotažené.
Chov a odchov jako u A. agassizi. Rybky jsou choulostivé na pokles teplo¬ty.

Apistogramma commbrae
Cichlidka tečkovaná
Cichlidae — Vrubozubcovití
Až 5 cm — Povodí řeky Páraná a Rio Paraguay — 1906

Tělo podobné jako u A. agassizi, ale spíše krátké než podlouhlé, oválné, ze stran stlačené. Zbarvení je velmi proměnlivé, všeobecně žlutohnědavé, s proužkovitou a tečkovitou kresbou po bocích a řadou Černých skvrn. Během tření přechází barva do syté žluté. Od tlamky až ke kořeni ocasní ploutve pro¬bíhá černý podélný pruh, kde končí kulatou skvrnou. Na trupu je 6—7 nevý¬razných příčných proužků. Od zátylku přes oko se táhne černý ohnutý prou¬žek. Ploutve jsou špinavě žlutavé. Hřbetní ploutev je u samečka dlouhá a zašpičatělá. Samička je menší, často matně zbarvená a má hřbetní ploutev zakulacenou.
Chov: 22 °C. Nádrž střední, se starší, měkkou, dobře prokysličenou vodou. Jinak jako u A. agassizi Rybky jsou však náročnější na teplotu.
Odchov: 28 °C, jako u A agassizi. Jikry jsou podlouhlé, žlutohnědavé a oše¬třuje je samička.

Apistogramma kleei
Cichlidka Kleeova
Cichlidae — Vrubozubcovití
Až 7 cm — Horní tok Amazonky — 1964

Tělo protáhlé, ze stran značně stlačené. Výrazné černé oči jsou vysoko posa¬zené. Základní zbarvení je tmavě šedé, břicho je o něco světlejší. Po stranách těla probíhají dva podélné černé pruhy. V horním pruhu je černá čtvercovitá skvrna, typická pro skupinu ryb „trífasciatum". Tlusté pysky jsou modročerné. Od oka ke spodnímu okraji žaberního oblouku se táhne nepravidelný pruh, další je umístěn mezi okem a okrajem horního pysku. Paprskovitě protažená hřbetní ploutev je nádherně zbarvená. Střídají se zde zlatožlutá, vínově čer¬vená, okrově žlutá a sytě černá barva. Řitní ploutev je žlutavá, v paprscích vínově červená. Ocasní ploutev je okrově až zeleně žlutá, s krásnými výrazný¬mi vínově červenými proužky ve směru ploutevních paprsků. Na konci střed¬ních paprsků jsou 3—4 výrazné vínově červené příčné pruhy, které jsou pro tento druh charakteristické. Břišní ploutve jsou žlutavé, prodloužené paprsky jsou vínově červené. Prsní ploutve jsou bezbarvé. Rybky svým vzezřením při¬pomínají dravce, ačkoli jsou to rybky mírné.
Chov a odchov jako u A. agassizi.

Labels: