aqarium

Thursday, May 06, 2010

Apistogramma

Apistogramma reitzigi
Cichlidka žlutá
Cichlidae — Vrubozubcovití
Až 5 cm — Střední povodí Rio Paraguay – 1936

Tělo je podlouhlé, ze stran silně stlačené. Hřbet zelenošedý, boky šedě naž¬loutlé, hrdlo a břicho žluté s modravým leskem. Na skřelích a pod okem zele¬ně světélkující tečky a čárky. Hřbetní a řitní ploutve jsou v přední části šedo¬zelené s modravým leskem, zadní část ploutví je víc žlutavá. Tmavé skvrny sahají ze hřbetu do hřbetní ploutve. Ocasní ploutev je bledě žlutá. Podélné a příčné pruhování je málokdy znatelné. Samička je menší, tmavší, ve tření žlutavá až červenavá.
Chov a odchov jako u A. agassizi. Rybky se hodí do společnosti rybek stej¬né velikosti. Chov nemusí vždy probíhat bez nepříjemností. Voda slabě alka¬lická. Samičky kladou velké cihlově zbarvené jikry i na listy rostlin. 40—80 jiker z jednoho tření opatruje jen samička. Samečka musíme po tření odlovit.

Apistogramma sweglesi
Cichlidka Sweglesova
Cichlidae — Vrubozubcovití
Až 6 cm — Peru — 1960

Tělo štíhlé, podobné A. kleei. Zbarvení je hnědavé až žlutě olivové, hřbetní část červenavě hnědá, břicho bělavé. Okraje šupinek jsou většinou tmavě zbarvené. Černý podélný pruh od horní čelisti přes oko až ke kořeni ocasní ploutve je shora i zdola provázen dvěma řadami světlých šupinek. Od spodní¬ho okraje oka je svislý černý proužek zahnutý dopředu. Hřbetní a řitní plou¬tve jsou modrošedé až kouřově šedé, s hnědočerným lemem. Břišní a prsní ploutve jsou šedavé. Ocasní ploutev je slabě červenohnědá. Měkká část hřbetní a ocasní ploutve je zdobená něžnou šachovnicovou kresbou. Ocasní ploutev je protažena do dvou dlouhých špičatých konců. Samička je celkově světlejší, žlutoolivová, v přirovnání k samečkovi celkově nevýrazněji zbarve¬ná, má však prsní ploutve výrazně hnědočerné. Chov a odchov jako u A. agassizi.

Apistogramma taeniatum
Cichlidka oranžová
Cichlidae — Vrubozubcovití
Až 7 cm — Amazonka, Peru — 1960

Tělo poměrně vysoké, ze stran silně stlačené. Zbarvení je olivově žluté, hlava, zátylek a hřbet jsou tmavší. Na hřbetě je 6 krátkých náznakových příčných proužků. Od žaberního oblouku nahoru přes oko a odtud podélně středem až do kořene ocasní ploutve se táhne ze skvrn složený tmavý pruh. Břišní plou¬tve a oba kraje ocasní ploutve jsou u samečka oranžové, samička má protaže¬né paprsky břišních ploutví černé. Ocasní ploutev je šachovnicově prokreslená. Hřbetní a řitní ploutve jsou oranžové; první tři paprsky hřbetní ploutve jsou černavé.
Samička je menší, nemá hřbetní ploutev paprskovitě protaženou.
Chov a odchov jako u A. agassizi. Jsou to nenáročné rybky, všežravci. Nej¬silnější jedinec prohání ostatní, proto je nutné zabudovat v akváriu úkryty.

Labels: