Štikovec žlutý
Aplocheilus panchax rubropunctatus
Cyprinodontidae — Halančíkovití
Až 5 cm — Jižní Indie, Madras, Cejlon — 1909
Tělíčko má tato rybka štikovité, protáhlé, zeshora zploštělé, v předu skoro oblé, směrem dozadu ze stran silně stlačené. Tlamičku má širokou, která je přizpůsobená k lovení potravy z hladiny. Má žlutavě zelený podklad s řadou červených a zlatavě lesklých skvrnek. Svislé ploutve má žluté s červenými a zelenými skvrnkami a čárkami.
Sameček má hřbetní a řitní ploutve vzadu zaostřené. Samička je menší, matněji zbarvená a má zakulacené ploutve. Na kořeni ocásku má někdy příčné pruhy. Na úponu hřbetní ploutve je poznatelná černá skvrna.
Chov: 22°C. Nádrž musí být střední i menší, hodně zarostlá, kterou doplníme plovoucími rostlinami, kvalitně prosvětlená, a musí mít rybka možnost úkrytu. Voda neutrální. Rybky doporučuji chovat samostatně, kdyžtak jen v párech. Nádrž je důležité dobře krýt shora, rybky dovedou vyskočit i malou skulinou. Jsou ale mírumilovné apotřebují živou potravu.
Odchov: 26°C. Menší nádrž, může být i ta, ve které byly chovány, voda polotvrdá. Samička klade jikry, denně asi 10 kusů, na rostliny. Lze je dobře odsát skleněnou trubičkou a uchovat v miskách s vodou. Potěr se líhne asi za 14 dnů. Po vylíhnutí přijímá ihned jemnou živou potravu. Dřívější pojmenování: Panchax parvus, Haplochilus panchax var. Blocki, Aphyosemion parvus, Aplocheilus blockii.
Labels: Akvarijní rybičky