Tato kniha popisuje jednotlivé druhy akvarijních ryb a jejich nároky na životní prostředí. Přesto považuji za nutné vypsat v krátkosti některé rady, úvahy a vlastní zkušenosti z akvaristiky.
Chce-li se chovatel věnovat nejkrásnějšímu oboru v akvaristice, tj. množení ryb, musí obsáhnout určité teoretické znalosti. Staré české pořekadlo říká, že učený z nebe nespadl. Co tím chci říci? Že začátečník nemá být příliš náročný a že má volit pro Chov a odchov takové ryby, které nekladou příliš velké požadavky. Až po získání určitých zkušeností můžeme chovat i choulostivější ryby.
Ve společném akváriu mají být jen takové rybky, které vyžadují stejné tep¬lotní podmínky, jsou mírumilovné a mají stejné nároky na jakost vody. Některé druhy proplouvají středními vrstvami vody, jiné žijí u dna a některé zase obývají horní vrstvy. I takovéto rybky mohou být ve společné nádrži, protože se vzájemně neruší.
Do společnosti malých klidných rybek nedáváme však neúměrně velké a dravé druhy nebo takové, které svým rychlým proplouváním ruší ostatní. Není dost dobře myslitelné, že by se klidný okounek trpasličí (Elassoma evergladei) cítil dobře ve společnosti hbitých a neklidných parmiček čtyřpruhých (Capoeta tetrazona tetrazona).
Pro zdravý život rybek v akváriu je nejdůležitější biologická rovnováha. Sama od sebe se však neutvoří. Proto vlastně dáváme do nádrží rostliny. Jsou životně důležitým činitelem — pilířem života v naší nádrži. Kdybychom ponechali nedostatečně osázené a neosvětlené akvárium jeho osudu, stala by se zakrátko z jeho obsahu páchnoucí břečka. Rostlina dodává živočichům k dýchání potřebný kyslík. Při osvětlení přijímá kysličník uhličitý a kyslík vylučuje. Vylučování kyslíku je možno pozorovat přímo při intenzívním osvětlení; z listů se uvolňují malé bublinky, které stoupají vzhůru k hladině. V noci, kdy není světlo, rostlina naopak kyslík přijímá, spotřebuje ho však daleko méně, než ho ve dne vyrobí. V té době ryby spí a jejich spotřeba kyslí¬ku je proto minimální. Není-li nádrž přerybněná, nehrozí nedostatek kyslíku k dýchání ryb. Rostliny jsou producenti, dokáží jako jediné organismy na svě¬tě vyrábět ústrojnou látku z látek minerálních. Všichni živočichové, a tedy i ryby, jsou naproti tomu konzumenti, tj. jsou odkázáni na ústrojnou potravu vyrobenou rostlinami. Na souši tvoří potravní řetězce rostlina — býložravci — šelmy a dravci, ve vodě jim odpovídají plankton rostlinný, živočišný, zvíře¬na dna, ryby planktonožravé, všežravé až vyslovení dravci. V přírodě jsou tedy rostliny soběstačné a mohou žít bez přítomnosti živočichů, kteří však nejsou schopni života bez rostlin. Rostlinám stačí půda, vzduch a sluneční světlo a voda. V akváriu jsou však podmínky značně odlišné, protože zde chy¬bí opravdová půda. Abychom zabránili občasným zákalům a tvoření jedova¬tých plynů, zakládáme nádrž jen s čistým, vypraným pískem. Ten ovšem není schopen poskytnout rostlinám zdroj výživy. Písek se však rychle obohatí detritem (výkaly ryb a jiné organické zbytky), který se v písku rozkládá (mineralizuje) a poskytuje rostlinám výživa Na rozdíl od přírody, kde jsou rostliny zcela soběstačné, jsou v akváriu úzce vázané na přítomnost ryb a navzájem se potřebují.
<< Home